E-kvīts risinājums efektīvākam darbam veselības aprūpē: atskats uz 9. jūlijā aizvadīto semināru “E-kvīts ieguvumi”

17. jūlijs, 2019

Jaunais e-Kvīts risinājums, kas no šī gada sākuma ir kases čekam vai papīra kvītij līdzvērtīgs maksājuma apliecinājums par sniegto pakalpojumu jebkurā veselības aprūpes iestādē, ir ieguvums visiem – ārstam, pacienta un valstij. Tam piekrita visi Veselības aprūpes darba devēju asociācijas (VADDA) organizētā e-Kvīts semināra dalībnieki, kas jūlija sākumā bija sanākuši, lai dalītos pieredzē un iezīmētu arī ar jauno sistēmu saistītos papildu jautājumus, kas risināmi tuvākajā laikā. Seminārā un tam sekojošā preses konferencē piedalījās gan Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme, gan VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktores vietniece Inese Bindemane, arī Finanšu ministrijas valsts sekretāres vietniece Jana Salmiņa, VADDA pārstāvji – Jānis Bendiks, VADDA, Mikroķirurģijas centra izpilddirektors, Māris Rēvalds, Veselības centrs 4 valdes priekšsēdētājs, Jevgēņijs Kalējs, Latvijas Slimnīcu biedrības priekšsēdētājs, arī e-Kvīts izstrādātāju pārstāvji.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu kontroles pārvaldes direktores vietniece Inese Bindemane (no kreisās), Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs, “Veselības centrs 4” valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds, VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme un “Blue Bridge Technologies” valdes priekšsēdētājs Jānis Rancāns piedalās preses konferencē, kurā informē par elektroniski sagatavoto VID reģistrēto kvīšu izmantošanu veselības aprūpē. Autors: LETA © Paula Čurkste

Mēs rēķinām, ka lielāku veselības centru ekonomiskais ieguvums ir pat 100 000 eiro un vairāk – tā seminārā teica Veselības centrs 4 valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds. Viņš uzsvēra – tas nozīmē, ka šo naudu būs iespējams novirzīt pacientu ārstēšanai, turklāt, šādi līdz ar pāreju uz e-Kvīti ietaupa arī valsts slimnīcas. Pēc M. Rēvalda vārdiem, nav mazāk svarīgi – jaunā sistēma viegli integrējas ar veselības iestādes iekšējām informācijas sistēmām un cerams, pašreizējā e-Kvīts nākotnē tomēr būs integrējama ar valsts piedāvāto E–veselības risinājumu.

Finansiālais gan nav vienīgais ieguvums ārstniecības iestādēm – norāda VADDA vadītāja Ināra Pētersone. Turpmāk ārstniecības iestādēm nevajadzēs kases aparātus, dati automātiski nonāks grāmatvedībā un atskaitēs, turklāt līdz ar e-Kvīts ieviešanu samazināsies arī kļūdas, kas saistītas ar cilvēcisko faktoru. Viņa uzsvēra – e-Kvīts izmantošana ir brīvprātīga, nevis obligāta, tādējādi ārstniecības iestādēm būs pieejami trīs veidi, kā atskaitīties par sniegtajiem pakalpojumiem – e-Kvīts, papīra kvīts, kā arī kases aparāts.

Šobrīd ap 100 veselības iestādes izmanto e-Kvīts iespējas, viņu vidū arī lieli veselības centri un valsts slimnīcas – un tas nozīmē, ka arī būtiskam pacientu skaitam krietni vienkāršāk izmantot tiesības saņemt ienākuma nodokļa pārmaksas atmaksu – piekrītot savu datu iekļaušanai un apstrādei e-Kvītī, vairs nav jāglabā, jāskenē un ar roku jāievada čeki EDS: e-Kvīts gadījumos tie uz VID tiks no sūtīti automātiski.

VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme atgādināja – e-Kvīts gadījumā tieši tās elektroniskā versija, tajā skaitā – e-pastā saņemtā kvīts ir oriģināls, tāpēc cilvēkiem vairs nebūs jāglabā papīra čeki. E-Kvīts ir derīga arī nule kā sāktajai čeku loterijai, apstiprināja I. Jaunzeme.

Nekādas citas būtiskas izmaiņas pacientiem e-Kvīts izmantošana neradīs – norēķināšanas notiks tādā pašā veidā, kā iepriekš, bet pats dokuments tikai vizuāli izskatīsies nedaudz citādi. Jaunā kārtība ir drošāka un praktiskāka.

Protams, vienlaikus, kā jebkuras jaunas sistēmas ieviešanā, parādās daži vēl risināmi jautājumi. Viens no šobrīd aktuālākajiem saistīts ar ES personas datu aizsardzības prasībām saņemt pacientu piekrišanu savu personas datu apstrādei. I. Pētersones un seminārā visu klātesošo ieskatā, prasība par to, lai nodotu e-Kvīti VID, saņemt pacienta rakstisku piekrišanu katru reizi būtu viens no diskutējamiem jautājumiem. I. Pētersone uzskata, ka šajās kvītīs nav tādu sensitīvu datu, par kuriem būtu nepieciešama rakstiska pacienta piekrišanu katru reizi, un VADDA centīsies par to pārliecināt Veselības ministriju, runāt ar Datu valsts inspekciju.

Seminārā demonstrētās prezentācijas:

https://ej.uz/VID_prezentacija

https://ej.uz/BBT_prezentacija

Mediji par semināru un e-Kvīts:

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/veselibas-pakalpojumu-sniedzeji-vares-izrakstit-elektroniskas-vid-registretas-kvitis.a325111/

http://www.1tv.lv/news/16526-elektronnye-cheki-za-medicinskie-uslugi.html

http://veselam.la.lv/e-kvits-ieviesana-samazinas-izdevumus-arstniecibas-iestadem-un-atvieglos-darbu-vid

http://veselam.la.lv/lielakas-arstniecibas-iestades-pacientiem-sak-izsniegt-e-kvitis

https://jauns.lv/raksts/par-veselibu/339471-e-kvits-ieviesana-samazinas-izdevumus-arstniecibas-iestadem-un-atvieglos-darbu-vid

https://skaties.lv/zinas/latvija/sabiedriba/jauns-e-kvits-risinajums-atvieglos-nodoklu-atmaksu-par-attaisnotajiem-veselibas-aprupes-izdevumiem/